JĘZYKA ANGIELSKIEGO

JĘZYKA ANGIELSKIEGO

METODY NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Strona główna Powrót do strony głównej serwisu
Kursy języka angielskiego Informacje na temat rodzajów kursów języka angielskiego
Metody nauczania języka angielskiego Informacje o metodach nauczania języka angielskiego
Oto niektóre z metod nauczania języka angielskiego, jakie oferują szkoły językowe.

Metoda Avalon Direct English (ADE) - Metoda opracowana przez londyńską Avalon School of English. Opiera się ona głównie na ćwiczeniach stymulujących naukę mówienia. Słuchacz stopniowo przyzwyczajany jest do budowania samodzielnej wypowiedzi. Na wyższych poziomach stosuje się pytania otwarte co daje słuchaczom większą swobodę wypowiedzi. Materiał gramatyczny doskonalony jest przy pomocy ćwiczeń komunikatywnych i pisemnych. Trzeba myśleć koncepcyjnie, bo metoda ADE zmusza do wysiłku, ale dzięki temu przynosi bardzo dobre efekty.

Metoda Callana - w dużej mierze opiera się na konwersacji. Założeniem Metody Callana jest nauczenie kursantów poprawnej komunikacji werbalnej w języku angielskim. Bazuje ona na zadawaniu pytań i udzielaniu odpowiedzi. Lektorzy mówią wyłącznie po angielsku. Wyrabia ona także nawyk formułowania wypowiedzi od razu po angielsku, pomijając element "tłumaczenia myśli" z języka polskiego na angielski.

Metoda Sita - metoda łącząca w sobie nauczanie języka i techniki relaksacyjne. Wykorzystywane są w niej ćwiczenia oddechowe, wizualizacje, łagodna muzyka i inne sposoby na osiągnięcie maksymalnego rozluźnienia, które mają sprzyjać szybszemu zapamiętywaniu materiału. Jej skuteczność zależy od indywidualnego podejścia do technik odprężających.

Metoda kognitywna - podkreśla, że język ma charakter twórczy. Metoda ta ma na celu wykształcenia takiej zdolności językowej, dzięki której można rozumieć i samodzielnie tworzyć nieskończenie wiele poprawnych zdań w języku obcym. Ćwiczenia oparte są na zasadzie, że pewna określona liczba reguł gramatycznych pozwala generować dowolną liczbę nowych, poprawnych zdań.

Metoda komunikacyjna - zakłada, że język to narzędzie komunikacji. Zajęcia odbywają się w małych grupach. Nauczany materiał językowy ma odniesienie do konkretnych sytuacji. Czytane są dialogi z podziałem na role, jak w prawdziwej komunikacji, przez co studenci nabierają przekonania, że język służy załatwieniu konkretnych spraw w otaczającym świecie.

Created by WEB-COM, 2009